Krožno gospodarstvo v vsakodnevnem življenju.

Imejte čim bolj krožno leto 2019!

• 1 marec 2021
Krožno gospodarstvo v vsakodnevnem življenju.

Kadar beseda nanese na krožno gospodarstvo, pogosto začnemo pripovedovati o odpadkih in kako je vsega preveč. Predvsem plastike, ki onesnažuje naše vodotoke in seveda skrb glede mikroplastike. Zaskrbljenost je upravičena, ne le iz zdravstvenega in okoljskega vidika, temveč zaradi temeljnih vrednot in potreb v vsakodnevnem življenju.
Krožno gospodarstvo niso le odpadki. Pravzaprav so ti le odraz oziroma rezultat naših vrednot in potreb. Naravni viri na našem planetu so omejeni, zato se je treba osredotočati že na zasnovo izdelkov ali storitev, njihovo proizvodnjo ali izvajanje in distribucijo ter razmisliti o možnostih ponovne uporabe, popravila ter reciklaže.
Krožno gospodarstvo lahko zelo preprosto udejanjite v vsakodnevnem življenju.

NI NAM VSEENO, VSE NAJ BO (SPET) ZELENO

PRIROČNIK ZA OTROKE

• 23 februar 2021
NI NAM VSEENO, VSE NAJ BO (SPET) ZELENO

Otroci so bolj pozorni na tukaj in zdaj. V delovnem zvezku Ni nam vseeno, vse naj bo (spet) zeleno jim lahko skozi zabavne kvize, pobarvanke in druge miselne igre pokažemo, kako lahko z majhnimi dejanji tudi sami prispevajo za lepši jutri.

Kako odlagamo biološke odpadke?

• 23 februar 2021
Kako odlagamo biološke odpadke?

Biološke odpadke odlagamo izključno v zabojnik za biološke odpadke. Paziti moramo, da jih nikoli ne odložimo v navadni plastični vrečki. Uporabimo vrečke iz biološko razgradljivih materialov. Odpadke lahko odložimo tudi zavite v časopisni papir ali v papirnati vrečki.

Objava prostega delovnega mesta

Sistemski inženir za informatiko, 1 zaposlitev

• 22 februar 2021
Objava prostega delovnega mesta
Komunala Novo mesto d.o.o., Podbevškova ulica 12, 8000 Novo mesto, ki jo zastopa v. d. direktorja, mag. Janez Bauer, MBA, objavlja prosto delovno mesto, za določen čas, s polnim delovnim časom: • Sistemski inženir za informatiko, 1 zaposlitev.

Delovno mesto Sistemski inženir za informatiko je z dnem, 22. 2. 2021, objavljeno tudi v prostorih Zavoda RS za zaposlovanje in na njihovih spletnih straneh. Rok za prijavo je 14 dni in začne teči naslednji dan po objavi.

Kam z jedilnem oljem po peki krofov?

• 11 februar 2021
Kam z jedilnem oljem po peki krofov?

Krofi so sladka razvada, s katero se najbolj spogledujemo v pustnem času. Se tudi vi sprašujete, kam z odpadnim jedilnim oljem, ki nastane po peki krofov, flancatov in mišk? Za zbiranje odpadnega jedilnega olja lahko uporabljate namenske posode. Kot alternativo lahko odpadno jedilno olje zbirate v plastenkah ali katerikoli drugi embalaži, ki se zapre. Olje najprej ohladite, ga precedite in ga brez usedlin zlijte v namensko posodo, plastenko ali v steklen kozarec in ga dobro zaprite. Ko boste posodo z jedilnim oljem napolnili, odpadno jedilno olje oddajte najbližji ulični zbiralnik ali v zbirni center.

Zbiranje in odvoz odpadkov

Zbiranje in odvoz komunalnih, kosovnih in nevarnih odpadkov

Avtor: Sonja Kolenc/29. junij 2015/Kategorije: Obvestila

Oceni članek:
4.0

Odpadki so sestavni in neločljiv del našega življenja, seveda tudi veliko okoljsko breme.

Komunala Novo mesto skrbi zgolj za zbiranje in odvoz odpadkov, si pa z različnimi ukrepi in razvojnimi projekti prizadevamo za zmanjšanje skupne količine odpadkov ter njihovo ponovno uporabo.

Najbolj učinkovit način zmanjšanja količine odloženih odpadkov je ločeno zbiranje odpadkov na izvoru, torej doma, v gospodinjstvih.
Če pa želite biti še boljši, pa morate že pri samem nakupu izdelka razmišljati kam z surovinami, katere ostanejo, ko izdelka ne potrebujemo več. Prav je, da se odločimo za takšen izdelek, ki omeji nastajanja odpadkov na najmanjšo možno mero.

Odpadki niso odpadki temveč surovine, odpadkov, ki sodijo na deponijo je zelo malo, tega se moramo zavedati. Industrija te surovine potrebuje. S pretvorbo odpadkov v uporabne surovine skrbimo za bolj čisto zemljo, vodo, zrak in naravne vire, skrbimo za urejeno okolje, za svoje zdravje in dobro počutje vseh.

Odvoz odpadkov opravljamo v rednih določenih terminih.

Pokličete nas lahko vsi, ki ste zbrali večjo količino kosovnih odpadkov, in potrebujete odvoz (ali izvedete naročilo preko dopisnice, ki ste jo prejeli. Enkrat letno je odvoz brezplačen).

Bodite pozorni na nevarne odpadke!
Nevarne odpadke odvažamo v posebni akciji. Za vsako krajevno skupnost določimo termin za zbiranje. Odvoz opravljamo s posebnim vozilom, ki ima prirejene posode za različne nevarne odpadke. Odvažamo na vnaprej določenih lokacijah. Vozilo se na vsaki lokaciji zadrži približno eno uro, nato se preseli na novo lokacijo.

Število ogledov (26286)/Komentarji (0)