Prižgite svečko manj – podarite dobro misel 💚💚💚

Prižgite virtualno svečko 💚💚💚

• 15 oktober 2021
Prižgite svečko manj – podarite dobro misel 💚💚💚

Namesto sveč raje posadite rastlino, poslikajte kamen, podarite misel. Predniki vam ne bodo zamerili, potomci pa vam bodo hvaležni.

Akcija zbiranja nevarnih odpadkov s premično zbiralnico

MO Novo mesto in občina Žužemberk, Mirna Peč, Škocjan, Šentjernej, Straža, Šmarješke in Dolenjske Toplice

• 27 september 2021
Akcija zbiranja nevarnih odpadkov s premično zbiralnico

Obveščamo vas, da bo med 4. in 8. oktobrom 2021 potekala akcija zbiranja nevarnih odpadkov s premično zbiralnico po občinah.
Za ohranitev zdravja vseh naprošamo, da ob oddaji odpadkov nosite maske ter ohranjate varnostno razdaljo!

Kompostiranje / ločeno odlaganje bioloških odpadkov!

• 20 september 2021
Kompostiranje / ločeno odlaganje bioloških odpadkov!

Jesen je najbolj primeren čas da se lotimo zlaganja kompostnega kupa, saj je še vedno dovolj toplo, sonce pa ne pripeka več z vso močjo. Prav tako se jeseni nabere dovolj listja in vrtnih ostankov, da lahko začnemo pripravljati kompost. Zakonodaja o ravnanju z biološkimi odpadki povzročitelje odpadkov prvenstveno napotuje na hišno kompostiranje, v primeru ko to ni možno, pa mora izvajalec javne službe poskrbeti za zbiranje in odvoz teh odpadkov. Na kompostni kup sodijo enaki odpadki, kot bi jih sicer odlagali v rjavo posodo.

Abecednik odpadkov

Navodila za ločevanje odpadkov

Abecednik odpadkov

Vsak odpadek, ki nastane spada med določeno vrsto odpadka oziroma surovine. Abecednik surovin oz. odpadka vam bo v pomoč pri pravilnem ločevanju surovin v gospodinjstvu ter pri  pravilnemu prepuščanju ločeno zbranih odpadkov  na zbirnih mestih.

Kaj ne spada v straniščno školjko?

Straniščna školjka ni smetnjak!

• 8 september 2021
Kaj ne spada v straniščno školjko?

Snovi, ki jih ne smejo splakovati ali zlivati v odtoke:
Jedilno olje, olja in drugi naftni derivati, higienski vložki, plenice, higienski material, ostanki hrane, topila, razredčila, barve, laki, voda, zmešana s cementom, sredstva za zaščito rastlin, čistila za čopiče, agresivna čistila, britvice, sredstva za zatiranje škodljivcev.
Vse občane pozivamo, da dosledno upoštevajo zgoraj navedena navodila in tako omogočimo, da bo čistilna naprava služila svojemu namenu, varstvu ter ohranjanju našega skupnega bivalnega prostora!