Zbiraj odpadno jedilno olje za čištejše okolje

Datum objave: sreda, 01. marec 2023

Naslov projekta: Zbiraj odpadno jedilno olje za čistejše okolje
Akronim: okOLJE
Trajanje projekta: marec 2023 – junij 2024
Partnerji: LAS Suhe krajine, Temenice in Krke, Komunala Trebnje d.o.o., Komunala Novo mesto d.o.o.
Skupna vrednost projekta: 91.692,85 EUR
Višina sofinanciranja: 64.850,02 EUR

Opis projekta:
Glavni cilj je vzpostaviti sistematično zbiranje odpadnega jedilnega olja ter izvedba kampanje z izobraževalnimi delavnicami o pomenu ločenega zbiranja odpadnega jedilnega olja. Odpadno jedilno olje bi sicer končalo kot komunalni odpadek in onesnaževalo podtalnico.
Odpadno jedilno olje predstavlja velik ekološki problem, ki ga je z organiziranim zbiranjem mogoče zelo učinkovito in preprosto zmanjšati. Sam produkt je po procesu čiščenja/filtracije mogoče uporabiti za različne inovativne produkte, kot na primer predelava v ekološke sveče, biogorivo. Pozitiven vpliv zmanjševanja onesnaženja podtalnice bo na varstvu okolja in ohranjanju narave, nižjih stroških upravljanja čistilnih naprav ter kakovostni ekološko pridelani hrani.
Glavni neposredni učinek je vpliv na zmanjšanje onesnaževanja narave ter povečana ekološka ozaveščenost lokalnega prebivalstva.

Rezultati projekta:
- nameščeni zbiralniki odpadnega jedilnega olja na 18 lokacijah (Trebnje 14, Dolenjske Toplice 1, Žužemberk 3)
- razdeljenih 10.800 posodic (2,2 l) za zbiranje odpadnega
- jedilnega olja v občinah Trebnje, Žužemberk in Dolenjske Toplice