Kje se nahajajo zbiralniki za odpadno jedilno olje?

Jedilno olje - odpadek

Datum objave: ponedeljek, 27. junij 2022

KAM PA TI ZLIJEŠ ODPADNO JEDILNO OLJE?
Odpadno jedilno olje kot ODPADEK
Odpadno jedilno olje je kuhinjski odpadek. Z ostalimi odpadki ga ne smemo mešati, prav tako, ga ne smemo zlivati v kanalizacijo ali naravo.

Ali ste vedeli? Odpadno olje nastane po uporabi jedilnega olja, zato vsebuje ostanke hrane. Večina ga konča v okolju.

Olje je lažje od vode, zato plava na njeni površini in otežuje dostop zraka. To moti proces čiščenja odpadne vode v greznici ali čistini napravi.

Z 1 litrom neustrezno zavrženega odpadnega jedilnega olja lahko onesnažimo tudi do 1.000 litrov vode.

Odpadno jedilno olje se nalaga na stene kanalizacije, kar otežuje pretok odpadne vode. Organski odpadki so vaba in hrana za glodavce ter vir neprijetnih vonjav.

Maščobe in olja povzročajo dodatne stroške čiščenja kanalizacije in otežujejo delovanje čistilnih naprav.

Koraki za pravilno ločevanje jedilnega olja:
1. Uporabljeno jedilno olje ne zavrzimo v odtok
2. Hladno jedilno olje vlijemo v plastično ali stekleno posodo
3. Ko napolnimo posodo jo odnesemo na zbirno mesto za jedilna olja
4. Olje zlijemo v ulični zbiralnik.

Odpadno jedilno olje kot SUROVINA
Odpadno jedilno olje je energetska bombica in odlična surovina, saj ima veliko energetsko vrednost.
V vsakem primeru je odpadno jedilno olje nesmiselno zavreči tudi zaradi tega, ker je izredno koristna surovina za proizvodnjo alternativnega pogonskega goriva - biodizla, kakor tudi ostalih okolju prijaznih energentov in produktov.
1L odpadnega olja = 0,9L BIODIZLA
IZ 1L odpadnega olja lahko pridobimo 1000L BIOPLINA, iz katerega pridobimo 2,0 kWh električne energije.

Napačno odvrženo odpadno jedilno olje je velika grožnja za naše okolje. zakaj ga ne bi raje reciklirali v nekaj dišečega in s tem še prihranili?
Izdelamo lahko dišeče sveče iz voska, recikliranega iz odpadnega olja.

Rešujemo več okoljskih in družbenih problemov.
Varujmo vodo in okolje – poskrbimo za odpadno olje!
Odpadna jedilna olja je PREPOVEDANO:
 mešati z drugimi odpadki ali jih prepuščati skupaj z mešanimi komunalnimi odpadki,
 odvajati v javno kanalizacijo ali neposredno v vode in izpuščati v tla ali na tla,
 mešati z biološko razgradljivimi odpadki.

Projekt »Zbirajmo odpadno jedilno olje – na bolje« je bil prijavljen na javni poziv LAS Dolenjska in Bela krajina ter je sofinanciran preko programa CLLD, s sredstvi Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.