Novi objekt za dodatno obdelavo blata

na Centralni čistilni napravi

Datum objave: petek, 15. april 2016

Gradimo na vrednotah, med katerimi sta tudi družbena in okoljska odgovornost.
Objekt za dodatno obdelavo blata ima z vidika zmanjševanja negativnih vplivov na okolje zelo velik pomen. Na letni ravni pridobimo 2500 ton blata, ki je do sedaj končal kot odpadek na deponiji. Po sušenju se količina tega blata zmanjša pod 1000 ton, poleg tega pa ne konča kot odpadek na deponiji, ampak se ga uporabi kot gorivo za sežig. Novi objekt za sušenje blata obsega tri tehnološke sklope. Prvi je kogeneracija, kjer je s pomočjo generatorja, ki za primarni vir uporablja zemeljski plin, proizvajamo električno energijo za potrebe delovanja čistilne naprave. Stranski produkt je toplota, ki jo koristimo za sušenje blata. Drugi sklop, ki je najpomembnejši, je celotno postrojenje za sušenje blata. Z vpihovanjem toplega zraka posušimo blato na minimalno 90 % suhe snovi, poleg tega pa izvedemo še higienizacijo blata. Tretja stopnja pa je čiščenje zraka. V postopku sušenja nastajajo neprijetne vonjave, ki jih zajamemo in v dvostopenjskem čiščenju tudi očistimo. S tem preprečimo neprijeten vonj.